AA ekibi, sağlık durumu çalışanlarının “hayat kurtaran” engebeli mesaisini görüntüledi

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi ekibi, yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) sürecinde üstteki seviyeye çıkarttıkları tedbirlerle, yaşam kurtaran zorlu mesailerini fedakarca sürdürüyor.

Karaciğer, böbrek, kalp, kornea, kemik iliği, yüz, kol, bacak gibi kompozit doku nakilleriyle dünyada en dağıtılmış organ nakli yapılan merkezler aralarında yer alan Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’nde, salgın sürecinde de nakillere devam ediliyor.

Ameliyat öncesi iki kez Kovid-19 testi yapılan ve bir gece izole edilen hastaların, nakilden sonra da tedavileri izole şekilde sürüyor. Salgın sürecinde bekleme şansı olmayan organ nakil hastaları, doktorların başarılı operasyonlarıyla hayata tutunuyor.

Anadolu Ajansı (AA) ekibi, ameliyathanelerden yoğum bakıma ve sıradan servislere kadar ilave koruyucu tedbirlerin alındığı hastanedeki nakilleri görüntüledi. Teknolojik imkanları kullanarak yapılan operasyonlar doğru, hastalar kısa sürede sağlığına kavuşuyor.

Aynı anda 3 böbrek nakli yapıldı

Alıcı ve verici ameliyatlarının ayrı ayrı görüntülendiği alanda, Almanya’dan gelen F.K’den (40) alınan böbreğin nakli, Zonguldak’tan gelen ve 16 yıldır böbrek hastası olan kardeşi K.K’ye (40) başarıyla gerçekleştirildi.

Şırnak’tan gelen M.Ş.İ’den alınan organ 12 yıldır böbrek hastası kardeşi 24 yaşındaki L.İ’ye, Adıyaman’dan gelen E.Ç’nin böbreği ise 17 yıldır böbrek hastası kuzeni M.Ç’ye nakledildi.

Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, AA muhabirine, dünyanın manâlı merkezleri arasında yer aldıklarını söyledi.

İlk salgın başladığında organ nakli elde etmek için başvurmaktan çekinen hastaların daha ciddi sıkıntılarla hastaneye geldiğini vurgulayan Aydınlı, Bilim Kurullarının tavsiyeleri doğrultusunda tüm şartları üstteki düzeyde yerine getirerek nakillere devam ettiklerini dile getirdi.

“Ocaktan bu yana 22 karaciğer, 50 böbrek nakli gerçekleştirdik”

Aydınlı, yalnızca organ nakillerinin yapıldığı izole ameliyathanelere, işi olmayan birisinin giremediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Ameliyat sonrası için yoğun bakımları da Kovid-19’dan uzakta oluşturduk. Normal servislerde de ziyaretçi kabul edilmiyor. Yalnızca bakıcı kalıyor, onun da servise gelmeden önce Kovi-19 testini istiyoruz. Personelimiz maskesiz, eldivensiz katiyen müdahale etmiyor. Ocaktan bu yandan 22 karaciğer, 50 böbrek nakli gerçekleştirdik. Salgına karşın ek tedbirler alarak nakillere devam ediyoruz. Çünkü organ nakili hastaları gerçekten sanki acil hastalar. Bu hastaların ameliyatları yapılmadığında daha önemli problemlerle bize müracaat ediyorlar. Nakil olan hastalara aşı şansı tanındı. Öncesinde nakil olanlar da aşı olabiliyor. Vericisi olmayan hastalarımızın bağıştan başka hiçbir şansı yok. Bu konuda herkes duyarlı olmalı.”

Bir Takım doktorlar maskesini burnunun üzerine bantlıyor

Ekipte bulunan ve tedbirler zarfında maskesini burnunun üzerine bantlayan Prof. Dr. İsmail Demiryılmaz da ameliyat öncesi takım olarak kendi arasında meslek bölümü yaptıklarını söyledi.

Böbreği vericiden kapalı yöntemle çıkardıklarında daha ivedi iyileştiğini vurgulayan Demiryılmaz, “3-4 günde taburcu olabiliyor. Bilhassa şişman hastalar için tartı arz ediyor. Ben salgın sürecinde maskemi bantlıyorum, keza düşmesin keza de gözlüklere buhar yapmasın diye. Hastaların sağlığı için üstteki düzeyde tedbirler alıyoruz.” diye konuştu.

Doç. Dr. Abdullah Kısaoğlu ise böbreği naklettikten daha sonra hastanın idrarı geldiğinde fazla mutlu olduklarını belirterek, bakanlığın belirlediği tedbirler dıştan merkez olarak kendilerinin de ilave salgın tedbirleri aldıklarını bildirdi.

Anestezi doktoru Bora Sağlıklı, organ nakil bekleyen hastaların Kovid-19’u daha ağır geçirebileceğini, onun için nakil olmalarının kayda değer olduğunu kaydetti.

AA ekibi, sağlık çalışanlarının hayat kurtaran zorlu mesaisini görüntüledi
AA ekibi, sağlık çalışanlarının hayat kurtaran zorlu mesaisini görüntüledi
AA ekibi, sağlık çalışanlarının hayat kurtaran zorlu mesaisini görüntüledi
AA ekibi, sağlık çalışanlarının hayat kurtaran zorlu mesaisini görüntülediBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir