3 deveyle başladı, ilk deve çiftliğini kurdu

3 deveyle başladı, ilk deve çiftliğini kurdu

Yetişkin develer 20 ila 500 bin lira aralarında değişen fiyatlarda alınıp satılıyor

Türkiye’nin gerekli bütün şartları yerine getiren ilk deve çiftliği Denizli’de faaliyetlerini sürdürüyor

DENİZLİ – Denizli’de 1988 yılında Türkiye’nin gerekliği bütün şartlarını yerine getiren birincil deve çiftliğini kuran Raşit Yılmaz, 32 senedir çiftlikte üretim sağlayarak satışlarını gerçekleştiriyor. Yurt dışından cins develer getirerek damızlık olarak kullanan Yılmaz, güreş develerinden adaklık deveye kadar çiftliğinde her cinsi bulunduruyor.

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde yaşamış Raşit Yılmaz, 1988 yılında meslek hayatına atılmak isterken bir arkadaşının vesilesiyle 3 deve alarak beslemeye başladı. Sonrasında üretime geçen Yılmaz, dışardan da damızlık deve getirerek çiftlik kurdur. Türkiye’nin gerekli tüm şartlarını yerine getiren ilk deve çiftliği özelliğini içeren bu çiftlikte Yılmaz, güreş develerinden adaklık develere değin dağıtılmış develer besleyerek ticaretine başladı. Büyüttüğü güreş develeriyle festivallere katılan Yılmaz, burada dağıtılmış dereceler aldı. Dışarıdan gelen vatandaşlara da çiftlikte gezme imkanı bularak, develere binip neşe saçan zaman geçirebiliyor. Çoğunlukla oteller ise gösteriş amaçlı Yılmaz’dan develeri kiralayıp müşterilerin hizmetine sunuyor.

20 ila 500 bin lira arasında herif buluyor

Türkiye’nin ilk donanımlı deve çiftliği olarak turizm ve imal amacıyla deve yetiştirdiklerini açıklayan Raşit Yılmaz, hastalık ya da verimsizlik gibi nedenler olmadığı sürece hiçbir deveyi kesime göndermediklerini söyledi. Kesime giden devlerin sucuk olarak piyasaya sürüldüğünü gösteren Yılmaz, kurban, adak, turizm ya da güreş amacıyla satmak yaptıklarını kaydetti. Yetiştin dişi ya da erkek devenin piyasada 20 ila 30 bin lira arasında değişen fiyatlarda alıcı bulabildiğine dikkat çeken Yılmaz, güreşçi bir erkek daylağın üst üste galibiyetler alması halinde manevi değeri olarak 300 ila 500 bin liraya dek alınıp satılabildiğinin altını çizdi.

“3 deveyle başladık, şu anda çiftlik kurduk”

Çiftlikte her türlü develerinin olduğunu ve 32 senedir bu işi yaptıklarını bildiren Yılmaz, “Birinin vesilesiyle bu işe biladerimle başladık. 1988 yılında başladık ve 32 senedir bu işi yapmaktayız. Deve işine üç deveyle başladık ve hemen büyük bir çiftlik kurduk. Bu çiftlikte adaklık deve, erkek ve kadınsı deve üretimi, turizm ve festivallerde hizmetler vermekteyiz. 2 yavru ve 6 tane büyük 1 tanede damızlık toplam 9 devemiz var. Burası bir çiftlik ve galeri misali. Bir bakarsın 15 ile 20 tane olur ve ara sıra de 8 tane olur. Bir yandan gelip bir yandan gidiyor. Otellere görünüm amaçlı ve müşterilere eğlendirmek amaçlı develeri satıyoruz. Adaklık ve kesimlik devede veriyoruz. Türkiye’de deve çiftliği olarak birincil kurulan biziz” dedi.

3 deveyle başladı, ilk deve çiftliğini kurdu
3 deveyle başladı, ilk deve çiftliğini kurdu
3 deveyle başladı, ilk deve çiftliğini kurdu
3 deveyle başladı, ilk deve çiftliğini kurduBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir