23 Nisan Ulusal Hakimiyet ve Çocuk Bayramı Ege’de de kutlanıyor

23 Nisan Milli Hakimiyet ve Çocuk Bayramı, Ege illerinde coşkuyla kutlanıyor.

İzmir’de Cumhuriyet Meydanında salgın tedbirleriyle gerçekleşen tören, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından arkasında ilkokul öğrencileri, şiir okudu.

Törende bir söylev yapan Yahşi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına ilerlerken çocukların ışıl ışıl gözlerindeki kararlılığın herkese şiddet verdiğini belirterek, şunları dile getirdi:

“Sevgili çocuklar, bizim en güçlü umudumuz, en büyük hazinemiz, sınırsız hayallerimiz sizlersiniz. Hiç tükenmeyen bir ilgiyle ve hayretle dünyayı her gün tekrar keşfedeceksiniz. Rüyalar sizin, yarınlar sizin, bu şanlı sancak sizin. Bu cennet vatan, bu topraklar, bu cumhuriyet sizin. Sizlerin inancı ve azmi bu vatanı şahlandıracaktır. Sizlerin hayalleri bu ülkeyi yıldızlara taşıyacak. Aklınıza, fikrinize, yüreğinize güveniyoruz. Sizlerin gülümseyen yüzlerinde yarının parlak Türkiye’sini görüyoruz. Bu duygularla, Türkiye Büyük Halk Meclisinin ilk başkanı olan Gazi Mustafa Kemal’i, Kurtuluş Savaşı’mızı sevk ve idare eden ilk Meclisteki tüm milletvekillerini, bize bu vatanı armağan eden tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyorum.”

Balkonlar ve pencerelerden alkışla yardım

Denizli’de İl Ulusal Eğitim Müdürü Süleyman Ekici’nin Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan törende Bağımsızlık İlkokulu öğrencisi Esma İpek, “Sen 23 Nisan’sın” isimli şiiri okudu.

Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör ve CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu da katıldı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Bandosu, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle evinde kalan vatandaşların bayram coşkusunu yaşaması için sokak ve sokaklarda şarkı ve marşlar çaldı. Vatandaşlar balkon ve pencerelerden bandoya alkışlarla destek verdi. Bazı vatandaşların ise duygulanıp ağladığı görüldü.

“Çocuk gelecektir”

Manisa’da Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunumu, İstiklal Marşı’nın okunması ve hürmet duruşunda bulunulmasının peşinde laf alan İl Ulusal Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, dünyada çocuklara ithaf edilen bayramın sadece Türkiye’de kutlandığına dikkati çekti.

Dikici, “Bu bayramın çocuklara armağan edilmesinin çok büyük anlamı vardır. Çocuk gelecektir, gelişimdir, yükseliştir ve güvendir. Çünkü çocuk olmak, hevesli almak, dünyaya saf ve temiz duygularla görmek ve yarınlara heyecanla yürümek demektir.” ifadelerini kullandı.

Törende Yunusemre Mehmet Suphi Baskın İlkokulu öğrencileri şiir okudu.

Vali Yaşar Karadeniz de törenin gerisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, bayramı Kovid-19 salgını koşulları aşağı sıkı tedbirlerle kutladıklarını belirterek, “Umut ediyorum fakat aşılama çalışmaları ve sıkı tedbirlerle önümüzdeki sene 23 Nisan’ı hevesli bir şekilde tıpatıp eski günlerdeki gibi kutlarız.” diye konuştu.

Aydınlatılmış ve Uşak

Kültürlü’daki kutlama kapsamında Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na İl Ulusal Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş tarafından çelenk bırakıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Hekim Fevzi – Mürüvet Uğuroğlu Ortaokulu Müdürü Doğan Bakır, günün önemine ilişkin konuşma yaptı.

Konuşmanın gerisinde ilkokul ve ortaokul öğrencileri şiir okudu.

Uşak’ta da 15 Temmuz Şehitleri Meydanında maske ve mesafe kurallarına uyularak düzenlenen törende İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ege'de de kutlanıyor
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ege'de de kutlanıyor
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ege'de de kutlanıyor
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ege'de de kutlanıyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir